Τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας - ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ

(Re)Learning to see: a master class in organisational ethnography, Ερευνητικό Σεμινάριο

Το Τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας σας προσκαλεί στο ερευνητικό σεμινάριο, με εισηγήτρια την Δρα. Jo Angouri, Reader του Πανεπιστημίου Warwick της Μεγάλης Βρετανίας. Το σεμινάριο έχει τίτλο «(Re)Learning to see: a master class in organisational ethnography» και θα λάβει χώρα την Πέμπτη 2 Φεβρουαρίου 2017 και ώρα 15.00-18.00, στην αίθουσα 709 (7ος όροφος, κτίριο Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων Σπουδών του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, επί των οδών Ευελπίδων και Λευκάδος).

ΣΥΝΤΟΜΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΤΗΣ ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑΣ

Jo Angouri is Reader at The University of Warwick, UK and visiting Distinguished Professor of Organisation and Management and International Business at Aalto University, School of Business. Her research expertise is in sociolinguistics, pragmatics and discourse analysis. She has carried out projects in a range of multilingual and multinational corporate and institutional contexts and her work concerns both online and face to face interaction. She has published widely on language and identity as well as teamwork and leadership in professional settings. Her current research includes a project on teamwork in medical emergencies and multidisciplinary work on migration and the labour market. Jo is Co-Director of two international networks, MITN (Migration, Identity and Translation Network) under the Warwick-Monash Alliance and ReNMigrantsWL (Migrants in Working life). She has recently edited a volume on Boundaries at Work (with M. Marra and J. Holmes, EUP, 2017) and she is working on a monograph on Culture at Work for Routledge. She is series editor for DAPSAC for Benjamins and Language at Work for Multilingual Matters.

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

Ethnography is typically understood as a paradigm, method and particular genre and commonly used in a range of disciplines (linguistics, anthropology, sociology) to name but few. Although workplace ethnography is still comparatively rare, the number of studies taking this approach is steadily growing. Ethnographic research is associated with the participants’ (emic) understanding of their context. As such it allows researchers to come closer to the complexity of the lived experience and provides the tools for in depth accounts and ‘thick descriptions’ of the meaning of symbols and practices at work. It usually focuses on a single case and involves, ideally, longitudinal designs. What does this practically mean though and how can we avoid common pitfalls that reduce ethnography to quick field visits and notes. What is the role of the researcher and how we handle the politics of interpretation once on site and after? This master class addresses some of these issues and takes a hands on approach applying theory to practice. We will use our immediate surroundings as our fieldsite and explore the strengths and challenges of workplace ethnography.